Projekty a aktivity OPS

ZÁKLADY. Knihy XI – XII – Eukleides

Zveřejněno v rubrice Knižní tituly | publikoval admin 17. 3. 2012

Komentované  Petrem Vopěnkou.
ISBN: __ 978-80-87269-24-4
1. vydání;   2011

.

Další informace o knize:

Edice:  __  Prameny evropské vzdělanosti

152  __  stran

20 x 13 __ cm

česky

brožovaná s přebalem

EAN:  __  9788087269244

195 __ Kč

.

Popis knihy:

Čtvrtý a předposlední díl postupně vydávaného nejzásadnějšího díla evropské vzdělanosti. Kniha přináší opět rozsáhlé úvodní originální studie Petra Vopěnky o tématech: Roviny a přímky, Planimetrie a stereometrie, Tělesové úhly a Platónské geometrické objekty. Kniha je doplněna o Eudoxův výklad antického geometrického světa.
Komentáře a poznámky zde opět tvoří více než polovinu původního textu Základů. Tradičně v druhé polovině knihy naleznete autentické znění původního překladu obou obsažených knih Základů (XI a XII). Z původního textu je tak zřejmé, kolik práce bylo vykonáno po dvě tisíciletí matematiky a kolik úsilí bylo věnováno přípravě této knihy.
Jedenáctá kniha otvírá novou dimenzi. Doslova. Protože přidává třetí rozměr v geometrii a věnuje se tělesům obecně. Dvanáctá kniha ve třetí dimenzi zůstává a je o površích a objemech těles a je tradičně připisována Eudoxovi.
Všechna uváděná tvrzení jsou i nadále důsledně odvozována ze základních axiomů a postulátů. Pro tuto svoji deduktivní metodu se dílo stalo vzorem pro všechny budoucí exaktní vědy.

.

E_XI_XII_obalka_nahled

.

Both comments and pings are currently closed. RSS 2.0

Komentáře jsou uzavřeny!